středa 2. listopadu 2011

Dýňová polévka (základní)

Halloween sice patří mezi svátky, bez nichž bychom se na českém území určitě obešli (dušičky zní  mnohem líp a mají i svoji zakořeněnou pietu), na druhou stranu je však zcela pochopitelné, že si dnešní doba žádá modernizaci. Ostatně pro děti je určitě atraktivnější vyřezávat dýně, převlékat se za bubáky a obcházet sousedy kvůli cukrátkům (ano, i to už někteří známí zažili), než-li s rodiči přejíždět ze hřbitovu na hřbitov a pokládat na ostatky příbuzných zasmušilé věnce s omletým "vzpomínáme".

Já jsem vzal "svátek všech zesnulých" za gastronomický konec a vzhledem k čerstvě zakoupené dýni (přiznávám, vyřezal jsem si ksichtík) se rozhodl, že je nejvyšší čas ozkoušet dlouho odkládaný recept na dýňovou polévku, který na mě vykoukl v jednom z posledních čísel Apetitu. Zaujal mě totiž jak jednoduchostí přípravy, tak (a to především) rychlostí, když se při troše pohybu dočkáte lahodného, krémovitého výsledku už za půl hodinky.


... a abych si připsal nějaký kredit, poupravil jsem množství a úpravu některých surovin.

NA PŘÍPRAVU POTŘEBUJETE:
(3-4 OSOBY)

500g jakékoliv dýňové dužiny (= menší dýně)
1 větší cibuli
400ml zeleninového vývaru
100ml smetany ke šlehání
1 až 2 silnější krajíce tmavého chleba
hrst oloupaných dýňových semínek (čím víc, tím líp)
olivový olej
sůl
pepř

JAK NA VĚC:
Pokud jsme koupili celou dýni, je potřeba ji nejprve očistit a dužinu z ní dostat. To znamená, že pokud si z ní zrovna nevykrajujeme strašáky (v tom případě totiž dužinu loupete zevnitř lžící), musíme ji zbavit šlupky, rozkrojit na dvě půlky, odstranit vlásnicovitý střed (semínka si dejte stranou!!!) a poté zbylou dužinu nakrájet na menší kostky.


Poté nakrájíme na kostičky cibuli, kterou na troše oleje osmahneme tak, aby zezlátla a dostala tak sladkou chuť. Jakmile ji máme připravenou, přidáme dýni, již následně zhruba 10 minut opékáme, dokud dužina nezačne oranžovět (karamelizovat) a měknout.

Během čekání a občasného míchání si můžeme připravit vývar (pokud jedete z bujónu), nakrájet na větší kostky chléb a oloupat dýňová semínka (dají se použít i neoloupaná, ale vizuálně jsou lepší "naháčci").

Po změknutí dýně přilijeme vývar a necháme polévku přibližně 20 minut vařit. A mezitím, co se nám dělá v hrnci sladce voňavé pyré, máme dost času na přípravu chlebových krutonů a suché opražení semínek, která při pobytu na pánvi dostanou naprosto neskutečnou a popravdě i těžce popsatelnou pikantní chuť.


Jakmile se dýně s vývarem provaří, rozmixujeme směs tyčovým mixérem a kvůli zjemnění a konzistenci vmícháme smetanu. Následně ještě chvíli povaříme (5 minut stačí), dochutíme solí a pepřem, a společně s krutony a semínky podáváme.

TIPY A RADY:
1) Krutony se dají připravit různě. Někdo si vystačí s chlebem opečeným v topinkovači, jiní preferují přípravu na sucho v troubě. Osobně nedám dopustit na trochu oleje (výborný je ořechový), který na pánvi opečenému chlebu (zvlášť když nemáte po ruce celozrnný) dodá příjemnou chuť navíc.

2) Při pražení nikdy neodcházejte od plotny. Sice se může chvíli zdát, že se nic neděje. Avšak dýňová semínka mají tendenci černat úplně stejně jako mandle a další ořechy. Takže mějte oči na stopkách.

3) Pokud vám konzistence pyré příliš nevoní a preferujete polévky pěkně hladké, nemůžete udělat nic menšího, než uvařenou a rozmixovanou polévku propasírovat skrz jemný cedník.

4) Uvedený recept je opravdu základní. Do polévky samozřejmě můžete přidat i další zeleninu a nemusíte se vůbec bát ani bylinek. Jen dejte pozor na jejich výraznost. Byla by škoda, kdyby kvůli nim polévka přišla o svou sladkou, neutrální chuť, jež je ideální i pro menší strávníky.

5) Vývar z bujonu vám ušetří práci a čas. Nicméně je jasné, že použitím domácího (klidně zamraženého) získáte sytější a plnohodnotnější chuť. Myslete na to, až budete příště přemýšlet, co udělat se zbytkem "ovoněné vody" v kastrolu.

DOBROU CHUŤ!

Žádné komentáře:

Okomentovat