Američané na něj nedají dopustit, Francouzi mu nemohou přijít na chuť a my ho nejčastěji ztotožňujeme s chudáčky z McDonalds a pochybnými žvanci v rozmočené housce ze zapáchajících stánků. Hamburger je přitom fenomén a pokud se udělá správně, z kvalitních surovin a patřičnou péčí, odmění se vám vynikající chutí, k níž se budete chtít neustále vracet. Byť vám zřejmě naroste účet za fitness a jiné způsoby, jak shodit nadbytečné kalorie. :)
Burgerů se dá připravit nepřeberné množství, když do masa, případně i do housky můžete přihodit v podstatě cokoliv se vašemu mlsnému jazýčku zamlouvá. Osobně však trvám na tom, že zdaleka nejlepší varianta spočívá v jednoduchém okořenění solí a pepřem a přidáním bylinkového másla, které po rozpuštění maso nádherně ochutí, provoní a zároveň zabezpečí, že maso nikdy nevyschne.
NA PŘÍPRAVU POTŘEBUJETE:
(4 VELCÍ JEDLÍCI)
HAMBURGER:
800g mletého hovězího
4 housky na hamburgery
4 plátky čedaru
1 větší cibule
2 velká rajčata
1 ledový salát
4 kousky bylinkového másla
kečup
hořčice (může být i majonéza)
sůl
pepř
olej na smažení
HRANOLKY:
4 velké brambory
olej na smažení
špetka soli
JAK NA VĚC:
Mleté maso osolíme a opepříme podle našich vlastních chutí (doporučuji si ho představit jako čtyři steaky, abyste nepřekořenili, ani nepodkořenili - NEBOJTE SE maso ochutnat). Důkladně ho prohněteme a uděláme z něj rovnoměrný podlouhlý váleček. Ten postupně nařežeme na 8 (opravdu 8) stejných kusů, z nichž vytvoříme stejný počet "karbanátků".
Do čtyř z nich vložíme kousky bylinkového másla, na které poté položíme zbylé čtyři kousky masa. Maso poté pořádně přimáčkneme a vytvoříme z něj nádherné hamburgery o váze cca 200g. (POZOR: Máslo musí zůstat uprostřed masa, aby při smažení nevyteklo!)
Vytvořené burgery přikryjeme potravinovou fólií a necháme je chvíli v lednici, kde maso nádherně ztuhne a při smažení se nám nerozpadne. Během čekání si připravíme zeleninu a přílohu v podobě hranolek.
Listy salátu omyjeme a natrháme na menší kousky. Rajčata a cibuli nakrájíme na plátky. Brambory rozkrojíme na polovinu (bude se nám s nimi lépe manipulovat) a dále z nich naděláme jednotlivé hranolky, jejichž velikost je vyloženě na kuchaři. Osobně mám raději širší (tzv. steakové), mají "bramborovější" chuť.
Zapneme fritovací hrnec (skvěle poslouží i obyčejná pánev, dietáři mohou zamířit klidně i do trouby), v němž osmažíme hranolky, a rozpálíme(!!!) pánev. Na tu poté položíme jednotlivé burgery, které smažíme ideálně 3 minuty po každé straně (maso bude uprostřed hezky růžové, ale tepelně opracované), přičemž na poslední minutu na maso položíme plátky sýra, jež se tak nádherně rozpustí.
Ufritované hranolky zbavíme přebytečného oleje položením na papírový obrousek a ještě za tepla je osolíme. Sůl se totiž lépe chytne.
Burgery vyjmeme z pánve a necháme minutu až dvě odpočinout. V topinkovači (případně rozehřáté troubě) rozpečeme housky. Na každou naklademe omyté a oklepané listy ledového salátu, dva plátky rajčat a přidáme i kečup. Na takto připravené "zeleninové lůno" položíme odpočinuté maso, dva plátky cibule (komu nesvědčí její štiplavost, může ji osmažit - cibule tím zesládne) a před zavřením vrchní částí housky přidáme i trochu hořčice, případně majonézy.
Hotové hamburgery dáme na talíř spolu s hranolkami...
a obžerství MŮŽE ZAČÍT!
TIPY A RADY:
1) Bez kvalitního masa dobrý burger neuděláte. Pokud ale nemáte po ruce řezníka, který vám maso před vašima očima namele (případně si nechcete mlít maso sami), můžete zvolit levné a chuťově výborné maso z Globusu. Jen si dejte pozor, abyste sáhli po čistém hovězím.
2) Na chuťově nejlepší sladké bulky jsem narazil v Norsku. Pakliže však nehodláte vyrazit na sever a pašovat pečivo do Čech, bohatě vám postačí klasické "víkendové pečivo", které za pár šupů najdete v každém supermarketu.
3) Kvalitní a výrazné bylinkové máslo prodává Meggle. Vlastní si lze ale připravit výrazně levněji. Stačí vám klasické máslo, česnek a hrst bylinek (petržel, pažitka, tymián... v podstatě cokoliv máte rádi). Vše smícháte dohromady, zabalíte do alobalových ruliček a necháte zhruba týden v lednici.
4) Čedar je klasika, s níž nikdy nešlápnete vedle. Svoji práci ovšem odvedou i další chuťově výrazné sýry - např. Leerdammer.
5) "Pánev je nejvíc!" V případě burgerů je ale nejlepší rozpálit gril a připravit lahodné kusy masa rovnou na něm. Odmění se vám totiž výraznější chutí a menším procentem tuku, který při grilování odkape.
6) Připadá vám, že jsou salát, rajče a cibule málo? Pak se nebojte burgery obohatit ještě o další suroviny. Nakládané okurky, případně plátky křupavé slaniny jídlu určitě neuškodí.
DOBROU CHUŤ!